Orchideák a növényvilág csalói…

Prof. Dr. Molnár Attila, ( Debreceni Egyetem, Természettudományi és Technológiai Kar, Biológiai és Ökológiai Intézet, Növénytani Tanszék)Orchideák a növényvilág csalói… előadását a Dóczy Gimnáziumban 2025.április 09-én tartotta meg 10.30-11.30 között. Az előadáson 3 osztály vett részt, különböző korosztályokat képviselve. Ez az előadás egy Alumni program részeként valósult meg, amelynek lényege, hogy egyetemi oktatók ismertessék meg középiskolás diákokkal kutatási területüket.

Az előadás tisztelgés is volt, a nemrég elhunyt Dr. Borsos Olga előtt, aki iskolánk egykori diákja volt, s fő kutatási területe az orchideák, epifitonok voltak.

Előadónk Darwin és az orchideák kapcsolatával kezdte mondandóját. Egy növény virágzatának felépítéséből ki lehet találni a beporzóját is. Darwint saját korában nehezen fogadták el, de nézeteit a 21. században már bebizonyították. Megtudtuk még, hogy élnek ezek a különleges növények a földön és a fákon is, illetve az Antarktisz kivételével minden kontinensen. Hazánkban is elterjedtek, Magyarországon, több mint 70 faj él.

A Földön ismert legnépesebb csoport:25 ezer faj, szinte minden évben gyarapodik új fajokkal is.

A növények különböző beporzási stratégiákat vetnek be a sikeres fajmegmaradás érdekében. Az ízeltlábúakon kívül a madarak és rágcsálók is segítenek az elterjedésükben. Nem ritka az önbeporzás sem, de mivel ez genetikai változatosságot nem eredményez, ezért változatos „terveket eszelnek ki”, hogy a Földünkön minél sikeresebben megmaradjanak és szaporodjanak.

De a legérdekesebb módszereket a megtévesztéssel élő orchideák vetik be-tudtuk meg előadónktól, aki mesélt a pollen-, a nektár-, a préda-imitációkról is. A feromonok és az irányító szelekcióról a diákjaink is hallhattak már biológia órákon, jó volt ezekről más szövegkörnyezetben is hallani.

Az orchideák pollenjei kicsik, nincs bennük tartalék tápanyag, ezért különböző ötleteket kell bevetniük, ahhoz, hogy fennmaradjanak. Gombákkal való együttműködésükről is szó esett.

Nemcsak a kémiai összetételt, hanem a kinézetet és a tapintást is úgy kell leutánozniuk, hogy az a rovarok számára csalogató és hihető is legyen.

Az előadás végére megértettük, hogy miért is adta ezt a címet Dr. Molnár  Attila: Orchideák az élővilág nagy csalói, drogdílerei, guminői.