Gondolatok a Föld napjára – április 22. fenntarthatósági témahét – 2021.
Az első Föld napját, Denis Hayes amerikai egyetemista kedvezményezésére, 1970. április 22-én rendezték meg. Ekkor 20 millió amerikai emelte fel a hangját a természetért. Az USA-ban szigorú törvények születtek a levegő és a vizek védelmére és számos környezetvédő szervezet is alakult. Mondanám, hogy emlékszem erre a napra, de még kisgyerek voltam, s még jó pár évig nem hallottam sem környezet-, sem természetvédelemről. Az iskolában, a leckékben nem találhattunk erről a témáról semmit. Már egyetemista voltam, amikor új tantárgyként megjelent a környezetvédelem. Ez nem jelenti azt, hogy nem figyeltünk azokban az időkben a környezetünkre, hanem inkább a tudatosság nem szerepelt a mindennapjainkban. Nem tudtuk hová kerül a háztartási szemetünk, nem voltak az időjárásnak kirívóan nagy szélsőségei, nem láttuk a sarki jéghegyek olvadását élő közvetítésben… Hayes és munkatársainak fő célkitűzései az volt, hogy felhívják a figyelmet az ökológiai válság veszélyére, melynek fő tényezői a következők:
- A bioszféra pusztulása
- Az ipari szennyezés
- Az őserdők pusztítása
- A sivatagosodás
- Az üvegházhatás
- Az ózonlyuk
- A veszélyes hulladékok
- A túlnépesedés
- A savas eső
- Az óceánok szennyezettsége stb.
Danis Hayes és barátai 1989-ben Kaliforniában létrehozták a Föld Napja Nemzetközi Hírközpontot. Kezdeményezték, hogy az 1990-es évek, a környezet évtizedeként, felhívják a figyelmet a közös felelősségre. Több mint 140 ország 200 millió környezetért aggódó polgára, civil szervezetek válaszoltak felhívásukra, és városok, falvak, iskolák, környezetvédő szervezetek mind-mind saját programmal, a legkülönfélébb módon tették emlékezetessé és világméretűvé ezt a napot. A felhívásra hazánkban a környezetvédők 1990-ben megalapították a Föld Napja Alapítványt, és hírközpontot is létrehoztak az első magyar Föld napja eseményeinek koordinálására. 1990 óta egyre többen érzik úgy, hogy változtathatnak, és megpróbálnak cselekedni ennek érdekében: fát ültetnek, rajzpályázatot hirdetnek, környezeti vetélkedőt, patak és falutakarítást szerveznek, valamelyik zöld szervezethez csatlakoznak, vagy saját szervezetet alapítanak. A mi iskolánk 20 éve rendezi meg a Föld napjához kapcsolódó rendezvénysorozatot, a Zöld-hetet. Meghívott előadók, városi és megyei vetélkedők, plakátkiállítások, szemétszedő akciók, természetfotó kiállítások tarkítják ezt a hetet. Idén (és tavaly is) sajnos csendesebbek ezek a programok…
2021-ben az internetet segítségül hívva: a PÁLMAOLAJ MENTES ÉLET lehetőségével játszottunk el. Kekszek, csokik, mogyorókrémek, péksütemények, müzli, szószok, zacskós levesek, pizza, kozmetikumok, tisztítószerek, mosószerek. A pálmaolaj rengeteg élelmiszerben ott van előnyös tulajdonságai és olcsósága miatt. Olcsó? Valójában hatalmas árat fizetünk érte! Termesztése a trópusi esőerdők kiirtásával jár, mellyel az ott élő állatokat a kihalás szélére sodorják. Csökken a biodiverzitás és nő az üvegházhatás. Fogyasztóként mi is sokat tehetünk a megoldásért!
– tudatos vásárlás
– biodiverzitás fenntartása
– orángutánok védelme
– esőerdők pusztulásának megállítása.
Ezeket a témákat beszéltük át a diákjainkkal. Az anyaghoz kapcsolódóan plakátokat, ppt-ket, word dokumentumokat, videókat készítettek, mutattak be a tanórákon. MINDEN NAP SZÁMÍT, TE IS SOKAT TEHETSZ!
- Építs közösséget!
- Zöldítsd a környezeted!
- Ültess fát!
- Termelj haszonnövényeket!
- Komposztálj!
- Éheztesd a kukád!
- Szigetelj!
- Közlekedj közösen!
- Ne vásárolj csomagoltat!
- Élj műanyag nélkül!
- Válts környezetbarát szerekre!
- Félkész, kész helyett egyél friss hazait!
A 8.A osztályunk készített egy mozaikképet, amelyen ők szerepelnek valamilyen szép, számukra kedves természeti környezetben.
Az osztály tagja, Karacs Zsófi írja: „Mit jelent számunkra a természet? Egyértelműen a szabadságot! A természet az, amitől senki nem fog megfosztani. Az élővilág szebbé teszi a környezeted. Tavasszal a természet megújul, és rengeteg bizalommal ajándékoz meg. A természet nem a miénk, nélkülünk is él. A mi döntésünk, hogy mit választunk. Becsüld meg, és tartsd életben!” „Ha tőlünk sokkal szegényebb országokban boldogabbak az emberek, akkor felmerül a kérdés, hogy mit rontunk el? A természettől eltávolodott kapcsolatunkat átértékelve lehet rajta változtatni, egyszerűen csak ki kell menni egy erdőbe, és észrevenni az apró csodáit. Egy gyereknek gyakran sokkal nagyobb élmény lehet a szüleivel gombát szedni vagy találni egy szarvasagancsot, mint egy többmilliós ajándék. ”Máté Bence természetfotós mondatai ezek. Utódjaik, lelkes fotósaink: Urbánszki Vilmos Dániel, Magura Áron, Jónás Bence, Kecskés Ádám végzős diákjaink ellesett pillanatai, természetképei várják vissza iskolánkba a tanulókat. A minden évben megrendezésre kerülő fotókiállítás idén kicsit másképp, de megrendezésre kerül.